Mi a Csakra?






A csakra szanszkrit szó, jelentése: „kerék”. Ez a megnevezés a tisztánlátóktól ered, akik már az ősidőkben képesek voltak az emberi aurát és csakráit mindenféle segédeszköz nélkül is látni. A csakra forog, miáltal úgy néz ki, mint egy mozgó kerék. Olyan, mint amikor egy vízzel teli kádban a vizet egy bottal erősen felkeverjük. A víz örvényt képez, amely valóban hasonlít egy kerékhez, vagy egy örvénylő csatornához. Ezen a csatornán át jut a testünk kozmikus energiához. A csakra az óramutató járásával megegyező irányba forog, amikor a környezetből energiát vesz fel, és ellenkező irányba, ha energiát ad le. Ezek a forgásirányok minden élőlénynél, férfiaknál, nőknél, időseknél és gyermekeknél, és állatoknál azonosak.

A csakra a fizikai test megfelelő testrészének idegeivel áll közvetlen kapcsolatban. Az idegrendszeren keresztül látja el energiával és ez által információkkal a szerveket, végtagokat és a sejteket. Ha a test egy területén – például egy szerv aktivitása által – energiatöbblet keletkezik, akkor a megfelelő csakra a környezetbe vezeti el a fölösleges energiát.

A hét fő csakrákon kívül mellékcsakráink is vannak. Azok a csakrák, amelyek test alsóbb részében helyezkednek el, lassabban örvénylenek, mint amelyek a felsőtestben és a fejben találhatók. Az alsó három csakra a materiális világ ügyeivel kapcsolatosak, a 4-ik és az 5-ik az érzelmekkel, kommunikációval és az adással-elfogadással foglalkozik, míg a 6-ik és 7-ik csakrák a spirituális dolgokra koncentrálódnak. 

Ha a táplálékláncon át valamilyen okból megszűnik a test energiaellátása, az ember képes bizonyos ideig a csakrákon keresztüli energiaellátás segítségével is élni.

Hagyományos érzékszerveinkkel fel nem fogható energiaközpontok gondoskodnak arról, hogy életenergiánk eljuthasson testünk-lelkünk minden egyes kis zugába. 

Hét nagyobb energiaközpontot különböztethetünk meg: 

Gyökér-, Szakrális-, Napfonat-, Szív-, Torok-, Homlok-, Korona-csakra.

Hogy valóban el tudjuk képzelni helyüket a „testünkben”, egy-egy belső-elválasztású mirigyhez vagy idegfonathoz kapcsolhatjuk őket; mint a Gyökér-csakrát a mellékveséhez, az Szakrális-csakránkat az ivarmirigyekhez, Napfonatunk a hasnyálmirigyhez, Szívközpontunk a csecsemőmirigyhez, Torok-csakránk a pajzsmirigyhez, a Homlok-csakránk az agyalapi mirigyhez, míg Korona-csakránk a tomozmiriggyel áll összefüggésben.

Vizsgáljuk meg, mi is tartozik egy-egy energiaközpontunkhoz, ide értve az esetlegesen itt megjelenő blokkokat, és azok kioldásának lehetőségét is azokkal az eszközökkel, melyek a csakrák jellegéhez tartoznak!

Csakrák



A csakrákat a szusumná nevű, legfontosabb energiacsatorna köti össze, amely a gerincoszlop belsejében, a fej irányában felfelé halad, és a fejtetőn végződik. E hét csakra rejti magában a felébredt tudatosság, vagyis a spirituális felszabadulás elérésének titkát.

Minden egyes csakra egy meghatározott energiafrekvenciával rendelkezik, és a fizikai testben található szervekkel tart kapcsolatot, amelyek a kapcsolódó csakra frekvenciáján rezegnek. Ezek a szervek elnyelik, átszűrik, mintegy finomítják ezt az energiát, majd egy adott minőségként kisugározzák azt magukból. Az egyén tudatosságától függően a kisugárzott minőség összhangban van az adott személy legmagasabb potenciáljával, vagy olyan energiákkal, amelyeket az élet alkímiájában még meg kell tisztítani. Ha egy szerv a kifinomult potenciáljával rezeg, a vele kapcsolatot tartó csakra harmonikus lesz. Valamely csakra pangása mindig a hiányos élettapasztalatokkal függ össze. A kifejezés, megnyilvánulás ilyen vagy olyan módon megreked, és ez az energiaáramláson belül blokkhoz, gáthoz vezet.

Gyökér-csakra (alap-csakra)

Szanszkrit neve Muladhara, melynek jelentése támasz, gyökér. Ez az egész rendszer alapja, az építőkő, melyen minden további csakra nyugszik. Ez köt össze minket az anyagi világgal. A kozmikus energiákat átviszi a testi-földi síkra, mialatt a föld energiája ezen keresztül áramlik energiarendszerünkbe. Ezért a gyökércsakra a föld elemeihez van hozzárendelve, színe a tűzpiros, az energia és az aktivítás, bolygónk legbelső magjának a színe. Ez a csakra szilárd talajt ad lábunk alá, melyre felépíthetjük életünket, ugyanakkor gondoskodik az alkotó tevékenységünkhöz szükséges energiákról. Az egzisztencia felépítése, az anyagi biztonság, a családalapítás mind-mind az első csakra hatáskörébe tartozik.

Muladhara



Elhelyezkedése: gát, a gerinc alsó része
Szimbóluma: négyszirmú lótuszvirág
Hozzárendelt testrész: minden ami szilárd, és tömör; a gerincoszlop, a csontok, fogak, köröm, valamint a végbélnyílás, vastagbél, végbél, prosztata, a vér és a sejtfelépítés, nyirokkeringés,kiválasztó-rendszer
Hozzárendelt mirigy: mellékvesék
A hozzárendelt elem a Föld, így ez a csakra a sűrű anyag otthona. Fizikai testünk első, és talán legfontosabb kapaszkodója, hiszen az anyagi-, testi tudat, a Föld-horgony, az Ősbizalom, a Biztonság, a Túlélés, a Pénz, az Otthon, a munkánkkal megteremthető létbiztonság tartozik ide. Itt fészkelnek ősi, a tudatalattinkban meghúzódó félelmeink, szorongásaink, amiknek talán még nevet sem tudunk adni.
A Gyökér-csakrához rendelhető életkor: 0-7 évig tart és az anyagvilággal való kapcsolatunkról szól, vagyis az alapvető létbiztonságról, az ősbizalomról, otthonunkról, édesanyánkról.
Érzelmi jelentés tartalma a düh, a harag, a különféle flusztrációk, az elutasítottság, a „valakinek vagy valaminek nem vagyok elég jó” érzés, a bujaság, a szenvedély, de a bátorság, az agresszió, az áldozatkészség, a birtokló szeretet is ide sorolható, de jelentései az agresszió, bőség, tűz, harag, neheztelés, erőszak, zavar, bátorság, merészség, következetlenség is.


Mentális szinten a ritmusosság, a periodicitás, a dominancia készség, a versenyszellem, a magabiztosság, az alázat, a materializmus és az extravertáltság tartozik a Gyökér-csakra tulajdonságaihoz.

A tantrikus tanítások szerint itt, pontosabban a kunda mula -ban alszik a Kundalini kígyó három és félszer összetekeredve, saját farkába harapva, várva arra, hogy felébredhessen és a Szusumná-ban csakráról csakrára felfelé haladva elérje végcélját,  Korona-csakránkat. Spirituális síkon a tisztítótűz, a Szent lélek tüze, tárgyilagosság, feltöltődés, áldozat, misztikus erő, a főnixmadár, az átlényegülés és a szellemi öntudatra ébredés kapcsolódnak ehhez a területhez.

Elsődleges képzettársítások az energia, az alapok, a túlélés, az élet anyagi oldala. Szimbolikus jelentése a vér, az élet, energia, akaraterő, túláradó életkedv, bőség, érettség, újjászületés, véráldozat, veszély, gyors segítség. Hétköznapi felfogásban a hatalom, a kifelé fordulás, a túlélés, a felsőbbrendűség, a pénz, az anyagi javak, az áldozat, mélyreható változások, stressz, káosz sorolhatóak ide.

A Gyökér-csakrában megbúvó blokkok oldását az alábbiak segítik:

Szimbóluma a négyszirmú lótuszvirág, melynek szirmai négy fontos idegdúcot jelenítenek meg.


Illata a citrus és a szegfűszeg, míg az aromaterápiában a cédrus, a lótusz és a szegfűszegolaj segítheti működését harmonizálni.
A gyógynövényei pedig a feketeszeder, a boglárka, a gyíkfű, a csipkerózsa, a közönséges ebnyelvfű, a hullócsillag, a trillium-félék és az ibolya.



Szakrális-csakra (szex-csakra, hasi-csakra)

Szanszkrit neve Svadisthana, jelentése édes íz, édeset ízlelni. A második csakra az ősi, soha ki nem haló érzelmek, a szexuális energiák, az alkotó erők, az érzékelés, öröm és a mozgás központja, melynek színe a narancssárga. A föld elemtől a vízhez léptünk, a szilárd folyákonnyá válik, a mozdulatlanság mozgássá alakul. Természeti eleme a víz, amelyből minden élőlény származik, és ami az asztrológiában az érzelmek területének felel meg. A második csakrán át lépünk kapcsolatba a természet egészét átszövő megtermékenyítő és befogadó energiákkal. Az emberekhez való viszonyunkat - főként a másik nemmel való kapcsolatunkat - nagymértékben a második csakra működése befolyásolja.



Svadisthana



Elhelyezkedése: az alhasban, a köldök és nemi szervek között
Szimbóluma: hatszirmú lótuszvirág
Hozzárendelt testrész: a has területe, nagyjából a köldök alatti régió, a medence, a vese, hólyag, mindennemű testfolyadék, mint a vér, a nyirok, az emésztőnedvek, a sperma. Ide tartozik az ágyéki idegfonat, a nemi mirigyek: prosztata, petefészek, here. Így feladata a férfi és női nemi jelleg kialakítása, a női menstruációs ciklus szabályozása, a szaporodás, beépítés.   Érzékszerve a nyelv, funkciója tehát az ízlelés.
Hozzárendel mirigy: ivarmirigyek, petefészkek, herék, prosztata

Az elemek közül a víz elem kapcsolható hozzá, és így érzelmi testünk. A második csakránkhoz tartozó éltkor 8-14 éves kor közé tehető. Ekkor történik a lényeg újraalkotása, melyet az eredendő érzelmek indítanak el, mint a vágyak, az élvezet, az étvágy, az ébredő szexuális erő és alkotó energiáink. Elődleges képzettársítások a függőség és függetlenség, a trauma, az elragadtatás, az önelemzés.

Érzelmi jelentése a tudás, határozatlanság, állhatatosság, az önbecsülés hiánya és a kölcsönös függőség.

Spirituális jelentése az ösztön, egyéniség, hűség, a valakihez tartozás szükségessége.
Mentális síkon a bölcsesség, a megérzések, a bajtársiasság, az érzékiség, az izgalom, a depresszió, a hisztéria, a kifelé fordulás, a trauma, a sokk, az öröm és a gyönyörök sorolhatóak ide.
Szimbolikus jelentései az összhang, a szépség, a művészetek, Isten, a lemondás, a bizalom és az erotika. Tudati szinten itt történik a lényeg újraalkotása, itt erednek érzelmeink, vágyaink, ide kapcsolható az élvezet, az étvágy, a szex és minden alkotó energiánk, kreativitásunk, a függőségünk és függetlenségünk, az önelemzés és az elragadtatás.

A szakrális-csakrában megbúvó blokkok oldását az alábbiak segítik:  

Színterápiában a narancs szín kapcsolható ehhez a területhez. Hangja a „D” hang, illetve a szolmizációs skálán a „Re”.

Szimbóluma a hatszirmú lótuszvirág, mely hat fontos idegvégződésre utal, vagyis, hogy az energiák áramlása itt hat dimenzióból történik.

Uralkodó bolygója a Merkúr.  

Drágakövei a karneol és a holdkő, az agát, a borostyán, a gyöngy, a korall és a topáz. 

Aromaterápiában az ylang-ylang, a neroli illetve a szantál használható erősítésére.  

A Bach-virágterápia a tölgy, a fenyő, a szil és a szelídgesztenyét alkalmazza.    

Gyógynövényei pedig a bazsalikom, a pitypang, írisz, a pomagránát és a csattanó maszlag.
Formai jele a kör holdsarlóval.

Ételei a narancsszínű ételek, és mindazok, melyek afrodiziákumként illetve étvágynövelőként hatnak ránk.    

  

Köldök-csakra (napfonat-csakra, solar-plexus)

Szanszkrit neve Manpiura, jelentése fénylő drágakő. A solar-plexus számunkra a Nap, az erőközpont, hozzárendelt eleme a tűz. Rajta keresztül jut el hozzánk a Napból áradó energia, amely többek között táplálja éteri testünket, s ezáltal fizikai testünknek is életerőt kölcsönöz. Jelképezi cselekedeteinket, akaraterőnket, vitalitásunkat, színe a sárga, aranysárga. Harmadik csakránkon át aktív kapcsolatba kerülünk a világ dolgaival és embertársainkkal, és érzelmi energiákat sugárzunk ki a külvilág felé. Ez az energiaközpont befolyásolja az emberi kapcsolatainkat, a mások iránt érzett szimpátiánkat vagy ellenszenvünket, s azt a képességünket, hogy tartós érzelmi viszonyba kerüljünk velük.


Manipura



Elhelyezkedése: szegycsont alatt kezdődik, és a köldökig tart
Szimbóluma: tízszirmú lótuszvirág
Hozzárendelt testrész: derék, hasüreg, emésztési rendszer, gyomor, máj, lép, epehólyag, vegetatív idegrendszer,hasnyálmirigy,izmok,
Hozzárendelt mirigy: hasnyálmirigy


Érzékszerve a szem, így az itt uralkodó érzékelés a látás. Munkaszerve a láb és a lábszár.
Eleme a tűz elem, valamint mentál testünk tartozik ide.

Életkorban a 15-21 évig tartó fejlődési korszak kapcsolódik ehhez a területhez. Itt azt tanuljuk, ami érdekel minket, mert fontossá válik a tudás, az identitás. Ebben a korszakban történik a lényeg realizálása, foglalkoztat bennünket a szabadság, az erő és hatalom kérdése, próbálgatjuk érzelmeinket kezelni, önmagunkat meghatározni, felfedezni, hogy mi az, amit az Én birtokolhat és vajon az Ént ki vagy mi birtokolja, vagyis itt ébredünk társadalmi öntudatunkra.
Szimbolikus jelentései a nap, a fény, a karantén sárga színe, figyelem felhívás arra, hogy valamilyen változás történik, valami nem megszokott dologgal találkozhatunk.

Spirituális jelentése a megszerzett tudás, az akaraterő és a fény.
Érzelmileg a melegség, a nevetés, az öröm, az elragadtatás, a féltékenység, a bizalmatlanság, a félelem, az idegesség, a gyávaság, a depresszió és a zavarodottság jellemzik.
Mentális síkon az elsajátított tudás, az intellektus, intelligencia, értelem, optimizmus, akaraterő, kritikai hajlam mindennel kapcsolatban, döntésképtelenség, túl nagy kontroll gyakorlása, cinizmus, manipuláció, az egyéni akarat érvényesítése sorolhatóak ide.

Ehhez a csakránkhoz tartozik a lényegrealizálás, a szabadság, az erő, a hatalom kérdése, hogy én irányítok, vagy engem irányítanak; az érzelmeink kezelése, a birtoklás, az önmeghatározás, az értelem, és a társadalmi öntudat, az izgalom és a mentális zavar.

A Napfonat-csakrában megbúvó blokkok oldását az alábbiak segítik:

Ehhez a csakrához, nevéhez híven, a Nap kapcsolható, mint uralkodó bolygó, színe mi is lehetne más, mint a ragyogó napsárga.

Hangja az „E” hang, szolmizációban pedig a „Mi”.
Szimbóluma a tíz sziromlevelű lótuszvirág. Ez a tíz szirom tíz fontos idegvégződést képvisel, tíz olyan erőforrást, amelyből az energiánk nyerhető.
Drágakövei a tigrisszem, a borostyánkő, a nemestopáz és a citrin.
Aromaterápiában a levendula a rozmaring, a bergamott és a citrus olajok ajánlottak.

A Bach-virágterápia a kövirózsa, a vadrózsa és a cseresznyefa virágát alkalmazza az itt kialakult blokkok oldására.  

Gyógynövényeihez a kamilla, a nyári margaréta, a kukorica, a cickafark, a kapor, a vörös here, a vörös bohócvirág, lóhere, a Szent János virág és a rézvirág tartozik.

Ételei a könnyen emészthető, vitalitást, a máj és hormonrendszer működését fokozó, a kiválasztást segítő, méregtelenítő ételek, mint a citrom, a grapefruit, sárgarépa, a kukorica.

Formai jele a körben egy csúcsával lefelé fordított háromszög, mely az energiák lefelé haladását jelentik.  


Szív-csakra

Szanszkrit neve Anahata, jelentése érintetlen. A szív-csakra a csakrarendszre középpontját jelképezi. Itt találkozik a három alsó fizikai-érzelmi központ, a három felső szellemi-spirituális központtal. A negyedik csakra a levegőnek, mint természeti elemnek van alárendelve. A szívcsakra feladata a szeretet vezette egyesülés elősegítése. Színe zöld, rózsaszín és néha aranszínű. Gyakran a "lélek kapujának" is nevezik, mivel a mély és intenzív szeretetnek a központja. Ezenkívül ennek a csakrának a segítségével kapcsolatba léphetünk lelkünk univerzális részével, s magunkba engedhetjük az isteni szikrát. A szívcsakra esetén a szeretetet nem kívülről jövő ingerek váltják ki, hanem magában a létezésben tapasztaljuk azt meg.

Anahata



Elhelyezkedése: szív magasságában, a mellkas közepén
Szimbóluma: tizenkét szirmú lótuszvirág
Hozzárendelt testrész: szív, a gerinc nyak és derék közötti része, a mellkas és mellüreg, a tüdő alsó tájéka, a vér és a vérkeringési rendszer, a bőr
Hozzárendelt mirigy: csecsemőmirigy


Érzékszerve a bőr, és érzékszervi funkciója így a tapintás.


Ehhez a csakrához a levegő elem és asztrál testük tartozik.

Formai jele a hatágú csillag, mely a levegő elemet jelképezi, azt az elemet, melynek hiányában nem élhetünk, mely láthatatlanul vesz körül minket, mely a friss oxigént, a pránát, az életenergiát jelenti, és amely minden irányba kiterjed és mozog.

Ez a szimbólum két egymásba forgatott háromszögből áll, melynek csúcsával lefelé mutató része a női oldalunkat, a felfelé mutató pedig férfias énünket hivatott képviselni. Boldogságunk azon áll vagy bukik, hogy e két felünk valóban teljes és tökéletes egyensúlyban talált-e egymásra. Ez jelenti azt is, hogy az egyetemes energiaáramlás testünk minden irányába töretlenül áramlik, halad, megtöltve minden egyes porcikánkat az éltető szeretet erejével.

Ez az energiaközpontunk egyensúlyt teremt a test, a szellem és a lélek között.
Életkori ciklusa 21-28. évünk között mozog, feladatként pedig érzelmeink kifejezése, megélése, az együttérzés és megbocsátás szerepelnek, vagyis miként tudjuk a lényeget elfogadni, tudunk-e valóban odaadóak lenni, a feltétel nélküli szeretet vagy szerelem kérdése pedig mindennapos. Itt dől, el mennyire vagyunk képesek kitárulkozni mások felé, miként tudunk elfogadni és adni.
Szimbolikus jelentései a természet, a tavasz, a kreativitás, a termékenység, a bőség zavara, a szabad út.

Spirituális szinten a gyógyítás, regenerálódás, a föld szeretete, a Természettel való tökéletes harmónia jellemzik.

Érzelmi jelentései a nyitottság, a szabadság, nyugalom, a nagylelkűség, a düh, a széles látókör, a megelégedettség, a féltékenység és minden szívvel kapcsolatos dolog.
Mentális jelentései a mértéktartás, növekedés, józan ítélet, jó időben jó helyen lenni, a szinkronicitással élni, megújulás, kiegyensúlyozott vélemény, villámhárítás, döntőbíráskodás, igazság, objektivitás. Itt történik a lényeg elfogadása, az odaadás, a feltétel nélküli szeretet/szerelem, a mások felé való kitárulkozás, az elfogadás, az együttérzés és adás, az igazságkeresése és a széles látókör kialakítása, a megegyezésre való hajlam, az ítélőképesség, az ítélőképesség, a határozottság, a nagylelkűség, az egyensúlyunk és az igazságérzetünk megélése.

A Szív- csakrában megbúvó blokkok oldását az alábbiak segítik:

A színek közül a smaragdzöld fénye segíti a gyógyulást. Ehhez a csakránkhoz tartozó bolygó a Vénusz, a szépség és harmónia, a szerelem istennőjéről elnevezett égitest, így ha körbevesszük magunkat a zöld nyugtató árnyalataival, máris segítségünkre siet egyensúlyunk visszaállításában.

A hangskálán az „F” hang, a szolmizációban a „Fa”.
Szimbóluma a tizenkét szirmú lótuszvirág.
Drágaköve a rózsakvarc, a turmalin, a kunzit, a smaragd, a jáde vagy más néven a nefrit, a malachit, az opál, a krizolit, és a pirit.
Aromaterápiában a rózsaolajat használhatjuk.
A Bach-virágterápia a bükkfát, a cikóriát, a szőlőt, a hangafüvet, a nebáncsvirágot, a forrásvizet, a viziviolát és a verbénát alkalmazza.
Gyógynövényei között az aranyvesszőt, a gyöngyvirágot, a fuksziát, a mályvát , a sarkantyúkát, a borágót, a rézvirágot és az aloé verát említhetjük meg.
Ételei a legtáplálóbb étkek, Kalciumban és vasban gazdagok, melyek segítik a sejtek fizikai szintű megújulását, az egyensúly megteremtését a testben, mint például a búzafű.


Torok-csakra (nyak-csakra)

Szanszkrit neve Visuddha, melynek jelentése megtisztulás. A torok-csakrában található az emberi kifejezőképesség, a kommunikáció és az inspiráció központja, színe a világoskék, ezüstöskék, zöldeskék. Ez a csakra hídként szerepel gondolataink és érzéseink között, impulzusaink és a rájuk adott válaszok között, ezenkívül egyidejűleg a külvilág felé közvetíti az összes csakra tartalmát. A torokcsakrán keresztül fejezzük ki mindazt, ami bennünk van. Hozzárendelt természeti elem az éter, melyet Akasa vagy szellem néven is ismernek. Ez olyan tér, melyben a sűrű elemek kifejtik hatásukat. A szakrális csakrában meglévő kreativitás a torokcsakrában lép kapcsolatba a többi csakra energiájával, s az éter formáló ereje meghatározott alakot kölcsönöz neki, amelyben azután a külvilágban is megjelenik. Ezen a csakrán keresztül halljuk meg a teremtett világ rejtett hangjait, és a saját, igazi belső hangunkat is.


Visuddha



Elhelyezkedése: váll és nyak magasságában
Szimbóluma: tizenhat szirmú lótuszvirág
Hozzárendelt testrész: nyak, tarkó, állkapocs, fülek, hangképző szervek, légcső, hörgők, tüdők felső tájéka, nyelőcső
Hozzárendelt mirigy: pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy

Érzékszerve a fül, érzékszervi funkciója a hallás.

Munkaszerve a száj és a hangszalagok.

Hozzárendelt természeti eleme az éter.

Formai jele az ezüst félhold fehér körben, mely úgy ragyog, mint a telihold. A kört tizenhat szirom veszi körül. Az ezüst félhold a nada, a tiszta kozmikus hang lunális jelképe. Az ötödik csakra a hang székhelye az emberi testben, amely a torokban helyezkedik el. A félhold a tisztaságot jelképezi, és a megtisztulás ennek a csakrának az alapvető aspektusa.

Fejlődési ciklusunk a 29-35 év között található itt, és a valóban felnőtté érés, a felelősség felvállalása, az ÉN akaratának az Isteni akarathoz való hozzárendezése a feladat. Nagyon fontossá válik a lényegi együtthangzás, a teremtő szó, az ige, az önkifejezés, a kapni tudás, a kommunikáció és az inspiráció, és hogy képesek vagyunk-e intuitív oldalunkat meghallani.
Szimbolikus jelentése a biztonság, a béke, a nyugalom, az egyenruhák (akár katonai, akár iskolai), melyek a biztonságot hivatottak sugallni.

Spirituális jelentéséhez a víz, az önkívület, a médiumitás, de Krisnát és Visnut is kék színben szokták ábrázolni, valamint ide tartozik az Akasha.

Érzelmi jelentéstartalma a nyugalom és a derű, az üresség, lágyság, szomorúság (blue), a frigiditás, a jó anya.

Mentális jelentéstartalma a lojalitás, kifinomultság, introvertáltság, kitartás, akaraterő, kifejezés, tisztaság. Tudati síkon itt történik a lényeges dolgok megértése, az igazság elfogadása, a kifejezés, a teremtő ige, a kapni tudás, a kommunikáció, az inspiráció, a bőség és az intuíció meghallása, a szavak és érzések uralása, a türelem, a tisztánlátás, a költészet, a művészi kifejezés ás a béke tudatosítása.

A Torok-- csakrában megbúvó blokkok oldását az alábbiak segítik:

Az energiaközpont színe égszínkék, a színterápia ezt hívja segítségül.
Szimbóluma a tizenhat szirmú lótuszvirág.
Ehhez az energiaközpontunkhoz az Ikrek jegyében uralkodó Merkúr, mint kommunikáció, ismeret és tapasztalatcsere, a Mars, mint aktív önkifejezés, a Bika jegyének Vénusza, mint a tér és a forma érzékelése, és a Vízöntő jegyéhez tartozó Uránusz rendelhető hozzá, mint az isteni inspiráció, a magasrendű tudás és az ismeretek közlése, valamint a függetlenség és szabadság szimbólumai.

Drágakövei az opál, a türkiz, a zafír, akvamarin, kalcedon és a lápisz lazuli.
Aromaterápiában a levendula, zsálya és az eukaliptusz kapcsolható ide.

Gyógynövényei az körömvirág , a rhexia és a hajnalka.
Ételei az áfonya, a szeder, a szilva, a mazsola és a tengeri alga, illetve a szellemi energiákat növelő ételek.

Homlok-csakra (harmadikszem-csakra)

Szanszkrit neve Ajna/Adzsna, jelentése észlelni, irányítani. A hatodik csakra segítségével a létet tudatosan érzékeljük. Ez a felsőbbrendű szellemi erők, az intellektus, a tisztánlátás, az emlékezőtehetség és az akarat székhelye, a test szintjén pedig a központi idegrendszer irányító centruma. Színe az indigókék, néha sárga és ibolyakék árnyalata. A harmadikszem a fizikai világon túlra lát, mintha egy szöveg sorai között olvasna mélyebb értelmet keresve. Ez a csakra már nem a testben, hanem a fejben található, ezért sokkal szellemibb, mint a megelőzőek. Hozzátársított elem a fény, mely érzékszerveinkbe jutva információkat szolgáltat a külvilágról. A homlok-csakra segítségével bepillanthatunk a teremtés összes, a fizikai realitás mögött található tartományába. Ezek az ismeretek intuíció formájában jutnak el hozzánk, a tisztánlátáson, és érzékfeletti észlelésen keresztül.

Ajna



Elhelyezkedése: szemöldök fölött, a homlok közepén
Szimbóluma: kilencvenhat szirmú lótuszvirág
Hozzárendelt testrész: arc, szem, fül, orr, melléküregek, kisagy, központi idegrendszer
Hozzárendelt mirigy: hipofízis (agyalapi mirigy)

Érzékszervi funkciója minden érzékelés, ideértve az érzéken kívüli érzékelést is.

A hangskálán az „A”, szolmizációs hangként a „La” sorolható hozzá.

Drágakövei a lápisz lazuli, a zafír és a hegyikristály .
Aromaterápiában a levendula és a jázmin sorolhatóak ide.
Gyógynövényei az örökzöld tölgy, a kukorica, a lila hajnalka, a borsmenta, és a kék krizantém.
A Bach-virágterápiában apróbojtorjánt, búzavirágot, magyalt és diót használhatunk.
Ételei a nyugtató, csillapító hatású étkek, valamint a fekete ribizli, az olajbogyó, szeder, a fekete bab és a kökény.

Korona-csakra (fejtető-csakra)
Szanszkrit neve Sahasrara, jelentése ezerszeres. A korona-csakra a megvilágosodás székhelye. Rajta keresztül állunk összeköttetésben a tulajdonság nélküli és alakot nem öltött isteni lénnyel. A korona-csakra eleme a gondolat, általa sikerül tökéletesen megértenünk azt, amit korábban értelmileg, majd később intutív módon fogtunk fel. Uralkodó színe az ibolyakék, de a fehérig minden színben megjelenhet. A Sahasrara-ban távolabb jutunk az anyagi világtól, és ezzel együtt a tér és idő korlátaitól. Ez a hely az igazi otthonunk. Innen indul nagy utazásunk az életbe, és fejlődésünk végén ugyanerre a helyre jutunk vissza. Itt élünk, és itt éljük meg önmagunkban Istent, itt egyesülünk az isteni eredettel, amelytől származunk. Saját energiamezőnk beleolvad az univerzális energiamezőbe.

Sahasara



Az egyetemleges élet-energia a gyökércsakrából kiindulva halad a koronacsakra irányába, mintegy összefüggő láncra fűzve azokat. Mivel mindegyik csakra az ővele szomszédos csakrákon felül a test több pontjával – szervével – is kapcsolatban van, ez a kapcsolat alkotja a „működő egész”-et. Belátható, hogy ezek bármelyikének nem megfelelő működése – az elszenvedett energiahiány vagy többlet miatt –, felboríthatja az élet egyensúlyát, azaz betegségeket okozhat. Ha a csakra normálisan működik (vagyis az óramutató járásával megegyező irányba forog), akkor a csakra nyitott, így fel tudja venni a környezetből az energiát.

Elhelyezkedése :  a koponya teteje, az agyi idegköteg.

Szimbóluma : a Bindu, a félhold feletti pont

A hangskálán a H, a szolmizációs hangok közül a „Ti” sorolható ehhez a csakrához.
Leggyakoribb szimbóluma egy csúcsával lefelé mutató háromszög ponttal a közepén ezer szirommal körbevéve. 

Drágakövei az ametiszt és a hegyikristály.
Gyógynövényei közé a levendula, a lótusz és a csillagtulipán sorolható.
A Bach-virágterápiában a vadalma hoz segítséget.
Ételei a nyugtató, csillapító hatású étkek, melyek segítenek a mentális zavarok, az idegrendszeri problémák kiegyensúlyozásában, illetve a hagyma, a padlizsán és a lilakáposzta.




Miért kell vigyáznunk környezetünkre?

Mivel az energia felvétel során az energiánkat a környezetünkben lévő fákkal, növényekkel, állatokkal, ásványokkal és más emberekkel kicseréljük illetve energiát veszünk fel tőlük, ezért fontos, hogy hol, milyen körülmények között élünk. Egy nagyvárosi ember érezhetően befolyásoltnak tekintheti energiaellátását az őt ért hatások miatt (pl. az elektromos energiamező által, szmog, zaj... stb.), viszont a zöldben való tartózkodás során érezhetően javulhat energiaellátása, mivel itt nincs lehetősége az elektroszmognak arra, hogy akadályozza az energia felvételét. Környezetünk károsítása azonban – mint ahogyan azt az erdők pusztulása is mutatja – automatikusan szűkös energiaközvetítést idéz elő. Hosszú távon nézve tehát az ember a környezet károsításával elpusztítja saját energiaellátását, lassan, de biztosan elpusztítjuk önmagunkat, ha nem figyelünk oda!



Online bejelentkezés konzultációra: Bejelentkező Űrlap

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

A hozzászólásodban kérlek írd meg, hogy válaszadás esetén hogyan szólíthatlak!😊 Köszönöm

Érezz együtt önmagaddal

Valójában kinek és miért fontos a megbocsátás

Harc az energiáért

Mit választasz, a múlt emlékeit vagy a jövő lehetőságeit?

Reggeli frekvenciaemelő gyakorlat

Összhang

Gondolat,érzés,érzelem,szándék

Népszerű bejegyzések

Önismereti és pszichológiai tesztek

Feliratkozom a Hírlevélre (Részletes adatvédelmi szabályzat a főoldal menüjében található)

Szeretnék elsőként értesülni a legfrissebb bejegyzésekről és aktuális eseményekről. Ezzel a feliratkozással elfogadom az adatvédelmi szabályzatban foglaltakat.

* indicates required